Türkiye Cumhuriyeti

Abuja Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Lagos Büyükelçiliği 30.08.1962 tarihinde faaliyete başlamıştır. Başkentin Lagos’tan Abuja’ya taşınması üzerine Abuja Büyükelçiliğimiz, ilk aşamada Abuja İrtibat Bürosu olarak 1 Eylül 1999 tarihinde faaliyete başlamıştır. 2001 yılında T.C. Lagos Büyükelçiliği kapatılarak Abuja’ya taşınmışıtr. Anılan tarihten bu yana Büyükelçiliğimiz “T.C. Abuja Büyükelçiliği” olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Lagos’ta “İrtibat Bürosu” olarak çalışmalarını sürdüren eski Büyükelçilik mekanı ise 2003 yılı Mayıs ayında kapatılarak taşınma işlemi tamamlanmıştır.

Büyükelçiliğimiz ayrıca, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) nezdinde Daimi Temsilcilik görevini de yürütmektedir.

 
FEHMİ NUZA
Büyükelçi
30.08.1962-15.12.1963
EFDAL DERİNGİL
Büyükelçi
09.10.1964-12.11.1967
DOĞAN TÜRKMEN
Büyükelçi
28.01.1969-16.12.1972
H.TALAT BENLER
Büyükelçi
29.01.1972-07.04.1976
MUAMMER TUNÇER
Büyükelçi
15.10.1976-10.12.1980
YÜKSEL SÖYLEMEZ
Büyükelçi
28.09.1981-03.12.1984
CENGİZ SEBÜKCEBE
Büyükelçi
26.12.1984-01.04.1988
ORHAN KULİN
Büyükelçi
31.01.1989-01.03.1991
SALİH ZEKİ KARACA
Büyükelçi
24.02.1991-01.09.1995
NUMAN HAZAR
Büyükelçi
31.08.1995-01.04.1998
ÖMER ŞAHİNKAYA
Büyükelçi
31.03.1998-01.10.2002
DERYA KANBAY
Büyükelçi
01.10.2002-17.12.2004
ARSLAN HAKAN OKÇAL
Büyükelçi
26.12.2004-31.05.2008
MUSTAFA AYKUT SEZGİN
Büyükelçi
15.06.2008-31.08.2010
ALİ RIFAT KÖKSAL
Büyükelçi
04.09.2010-31.01.2013
MUSTAFA PULAT
Büyükelçi
15.02.2013-15.07.2015