Türkiye Cumhuriyeti

Abuja Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Sağlık Önlemleri, 15.03.2011


SEYAHATTEN ÖNCE:

Nijer ve Nijerya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın, seyahatlerinden önce, Batı Afrika’da yaygın olarak görülen çeşitli hastalıklara karşı aşı yaptırmaları gerekmektedir.

Bu ülkelere seyahatten önce zorunlu olan ve/veya tavsiye edilen aşılarla ilgili ayrıntılı bilgiye, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından ( www.hssgm.gov.tr ) ulaşılabilmektedir.

Gerekli aşıların büyük bir bölümü, Seyahat Sağlığı Merkezleri’nde yapılabilmektedir. Seyahat Sağlığı Merkezleri’nin tam listesine aşağıda yer alan internet adresinden ulaşılabilmektedir.


http://www.hssgm.gov.tr/seyahat/seyahatsagligimerkezi.aspx


Nijer veya Nijerya’da uzun süre ikamet edecek vatandaşlarımızın, seyahatlerinden önce genel sağlık taramasından geçmeleri tavsiye olunur.


SEYAHAT SIRASINDA:

Her iki ülkede de yaygın olarak sıtma görülmekte ve sıtmaya karşı koruyucu bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın, bu ülkelerde bulunacakları süre boyunca sivrisinek ısırmalarına karşı gerekli önlemleri almaları tavsiye olunur. (Vücudu örten giysiler, sinekkovar spreyler, sinekkovar likitler/tabletler, cibinlik kullanımı gibi önlemler en çok başvurulan yöntemlerdir.) Kısa süreli seyahatler için sıtmaya karşı hap kullanılması da mümkündür. Öte yandan, bu hapların kullanımı için mutlak suretle doktor tavsiyesine başvurulması gerekmektedir.

Bu ülkelerde bulunulan süre boyunca, açıkta satılan yiyeceklerin ve iyi yıkandığından emin olunmayan sebze/meyvelerin tüketiminden kaçınılması, ayrıca şişelenmiş su içilmesi tavsiye edilir.