Türkiye Cumhuriyeti

Abuja Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

T.C. Abuja Büyükelçisi Sayın Hakan Çakıl'ın 29 Ekim 2015 Cumhuriyet Byaramı mesajı, 30.10.2015

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz, Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Cumhuriyetimizin 92. yılını kutladığımız bu günlerde, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının yol gösterici ışığı ile geleceğe büyük bir inanç, gayret ve ümitle yürümekteyiz.
Aziz milletimizin, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için göstermiş olduğu takdire şayan mücadele, sadece bölgemizde yer alan milletler için değil, bütün mazlum halklar için bir esin kaynağı oluşturmaktadır. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde gerçekleştirilmiş olan Milli Mücadele tarihte eşine az rastlanır bir biçimde başarılı olmuştur ve ortak inanç, azim ve beraberliğin etrafında toplanmış bir milletin neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiş ve tarih sayfalarında hakettiği yeri almıştır.

29 Ekim günü yeniden doğuşun yıldönümüdür, pek çok alanda yapılan devrimler ve yenilikler ile bu yeniden doğuş taçlandırılmış ve halen ülkemiz bu devrimler doğrultusunda gelişmeye ve ilerlemeye devam etmektedir. Milli birlik ve beraberliğe herşeyden daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, Cumhuriyet Bayramımızın 92. yıldönümünün, Milli Mücadele ruhunun kıymetli hatırasının tekrar anılmasına ve anlaşılmasına vesile olmasını temenni ediyor, Nijerya’daki vatandaşlarımızın ve tüm ulusumuzun Bayramını canı gönülden tebrik ediyorum.